Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Folklórní soubor Kalamajka

  • Martin Kupera

Vloženo: 12. březen 2009

Zobrazeno: 21842×

V sobotuu 1.12. se konalo vystoupení folklorniho souboru Kalamajka z Havlíčova Brodu v bývalém hostinci u Nováků. Vystoupení souboru obsahovalo nejenom řadu lidových písní a tanců tématicky zaměřených na jednotlivá řemesla, kde nebyla nouze o vtip a žert. Bavili se jak diváci, tak i učinkující. Tento soubor ale zdaleka není tvořen jen dospělými, svoje umění nám předvedla i dětská Kalamajka.

Jelikož se konalo vystoupení v období těsně před nadcházejícím adventem a před příchodem sv. Mikuláše, v druhé části nám soubor představil celou řadu dobrých i zlých strašidelných bytostí, které za soumraku obcházely stavení a strašily nebo na druhou stranu obdarovávaly děti nebo svým příchodem ochraňovaly lidi. Mezi ty méňe známé, které nám soubor představil, patřily Lucky, sv. Barbora, sv. Ambrož. Ale když se objevil sv. Mikuláš v doprovodu anděla a čerta, všechny děti věděly, kdo že to k nám přišel. A Mikuláš opravdu děti nezklamal, přinesl jim svoji nadílku, Sem tam se objevil ustrašený pohled, sem tam i slzička, když se objevil čert, ale pak se všechny dětské oči jen smály. A že jich bylo. Celé vystoupení zakončili učinkující zpěvem lidových koled.
Kalamajka nezklamala, nebyla u nás poprvé a většina diváků už některá představení shlédla a přesto se přišli podívat znovu. Sál hostince u Nováků si zachoval svoji staromilskou atmosféru a tanečníci a tanečnice nám na chvilku dali zapomenout na naše všední starosti a posunuli nás alespoň na malou chvilku do klidu a pohody. Blíží se Vánoce , přejme si stejný klid a pohodu prožívat i v těchto nejkrásnějších dnech roku.
 
Oproti minulým rokům se nerozsvěcel vánoční strom na návsi tak, jak jsme byli zvyklí, ale rozsvítil se po skončení vystoupení, a tak když se děti vracely domů s dárky od Mikuláše, stromeček již krásně svítil.

 

Galerie

 

 

 

 

Rychlý kontakt

Obec Bratčice

Bratčice 49, 286 01 Čáslav

Telefon, fax: +420 327 371 104

Mobil - starosta: +420 724 295 083

Email: ou.bratcice@seznam.cz