Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Energie - možnosti a cesty

Vloženo: 11. březen 2014

Zobrazeno: 9188×

převzatý článek z http://www.ekobydleni.eu/energie/volkswagen-vyrabi-male-kogeneracni-elektrarny

 se stává oborem budoucnosti. Konečně, po 25 letech, kdy přešlapovala na místě nebo v minulosti. Hrnou se do ní kromě společnosti  i další. Nejnověji např. . Ta začala ve své  v Salzgitteru vyrábět malé domácí plynové elektrárny pro  i  
výroba energie - domácí elektrárna Volkswagen Lichtblitz

Volkswagen spojil síly se společností Lichtblick už před déle než rokem. Společně se chtějí zasadit o rozsáhlou decentralizaci  v . Lichtblick je poměrně malá energetická společnost se sídlem v , která nabízí . Má asi půl milionu zákazníků, ale přesto má ambice konkurovat největším evropským hráčům jako jsou nebo .

Decentralizace výroby energie

Její nový obchodní model totiž jde cestou decentralizace s využitím , kterého bude ještě pár stovek let více než dostatek a které je velmi levné. Jde o . Proč se Lichtblick spojil právě s automobilkou Volkswagen? Rudolf Krebs, šéf divize  koncernu VW, na to odpovídá: “Většina toho co potřebujete na výrobu malé  už existuje v moderních .”

Klíčem nového obchodního modelu společností Lichtblick a Volkswagen je totiž motor na , který Volkswagen montuje do některých verzí oblíbeného  . Díky tomu, že v  lze využít nejen vyrobenou , ale také produkované odpadní , má miniaturní tepelná elektrárna díky této  výslednou účinnost kolem 94%.

Pro srovnání, účinnost moderních  se pohybuje mezi 30-40%, v případě/ mezi 40-60%. Nové malé plynové mikroelektrárny do sklepa od Lichtblicku slibují proměnit se v miliardový byznys. Firma si představuje, že časem se jich navzájem propojí 1000, 10 000 nebo i 100 000. Vznikla by tak největší virtuální plynová elektrárna v , která by mohla nahradit jednu až dvě .

Elektřina i teplo, levněji

Malé elektrárny Volkswagen/Lichtblitz nejen že  pro dům kde jsou instalovány, ale navíc také teplo. Pokud je energie víc než  spotřebuje, lze elektřinuprodat do .

Jedním z limitujících faktorů pro rozvoj decentralizované výroby energie v malých tepelných elektrárnách je samozřejmě cena. Ta se podle Volkswagenu v případě jejich novinky pohybuje kolem 20 000 euro. Lichtblitz proto vymysleli originální obchodní model. Ten by mohl zaujmout nejen běžné majitele rodinných domů, ale především stavební a developerské firmy.

Za jednorázový instalační poplatek mezi 5000 a 8500 euro (zřejmě podle výkonnosti jednotky) se firma Lichtblitz postará o instalaci malé elektrárny. Ta zůstane i nadále jejím majetkem a firma se bude starat o její provoz, udržbu a zajistí i dodávky plynu. Zároveň bude vykupovat elektřinu a o tento zisk sníží majiteli pravidelný účet za plyn. Celkem by měly domy dosáhnout úspory až 40%.

Plyn také jednou dojde, ale…

Jistě, zemní plyn je opět  a jeho spalováním vznikají emise. V tomto případě jde však o zajímavou alternativu k jaderné energii a velkým uhelným elektrárnám. Výhodou je i zmíněná decentralizace, která umožňuje mnohem operativnější a chytřejší chování sítě – jde tedy o cestu k . Zemní plyn lze mimoto také nahradit .

Zástupci firmy Lichtblitz vidí ve svém projektu potenciální revoluci – a nejsou daleko od pravdy. Volkswagen má v plánu vyrábět ve své továrně asi 10 000 mikroelektráren ročně. V případě zvýšeného zájmu ale určitě nebude problém výrobu navýšit. Virtuální plynová elektrárna fungující zcela decentralizovaně bude skvělým doplňkem obrovského a stále rostoucího množství  v Německu, jako jsou  a .

Navíc v Německu roste také prodej , tedy stlačený zemní plyn, a je vidět, že země se chce velmi rychle zbavit své závislosti na  (pravda, vymění ji za závislost na zemním plynu), uhelných a jaderných elektrárnách.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické 

 

 

 

 

Rychlý kontakt

Obec Bratčice

Bratčice 49, 286 01 Čáslav

Telefon, fax: +420 327 371 104

Mobil - starosta: +420 724 295 083

Email: ou.bratcice@seznam.cz