Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Obecní symboly

  • Martin Kupera

Vloženo: 14. březen 2009

Zobrazeno: 34330×

 Popis znaku
Půlený štít zlato-modrý se stříbrnou hlavou štítu, na níž je pět černých hranostajích ocásků, v patě štítu stříbrné trojvrší, na němž je tisová snítka v přiložených barvách, ve zlaté části modrá půlené orlice s červenou zbrojí, v modré části zlaté okřídlené loukoťové kolo. 

 
Popis praporu
List žluto-modrý, v horní části listu svisl půlený pruh bílo-žlutý, v bílé části tři hranostají ocásky, ve žluté části modrá půlená orlice s červenou zbrojí, v modré části žluté okřídlené loukoťové kolo.
 
 
  
   
  
Zdůvodnění návrhu znaku a praporu:
Nejstarší zmínka o obci pochází z r. 1126. Další zmínka - z r. 1224 - je spojena se jménem Jana, syna Zbislava z Bratčic (v některých pramenech Zbyslav), významného šlechtice při dvoru Přemysla Otakara I. a Václava I. Byl i významnou osobností v řádu Německých rytířů a jako takový pohřben v kostele Drobovickém, který sám založil a řádu předal.
Další zohledněná skutečnost při tvorbě znaku je fakt, že Bratčice jsou rodnou obcí Jana Pernera, stavitele Olomoucko - pražské dráhy. Jako doplnění je zde i přírodní útvar "Tisí skála", která se vypíná v lese nad obcí, vznikla z žulové vyvřeliny ve starších čtvrtohorách. Utvářela se zvětráváním v poslední době ledové. Původní porost tvořili tisy.
Znak a prapor udělil obci parlament České republiky 25.2.2002. Dekrat převzal starosta Jiří Uhlíř od předsedy Parlamentu Václava Klause.

 

 

 

 

Rychlý kontakt

Obec Bratčice

Bratčice 49, 286 01 Čáslav

Telefon, fax: +420 327 371 104

Mobil - starosta: +420 724 295 083

Email: ou.bratcice@seznam.cz